české Budějovice - Slavia 1:3

Slávisté dnes ukázali svou sílu, od 26. minuty hráli v oslabení, ale zásluhou hattricku kapitána Richarda Dostálka si z jihu odvážejí zasloužené tři body.

sestava: R. černý - L. Došek, R. Bejbl, A. Petrouš, T. Hrdlička (62. M. Müller) - K. Piták, R. Dostálek, P. Gedeon, R. Skácel - T. Došek (89. E. Adauto da Silva), Š. Vachoušek (79. P. Kuka) góly: 3x Dostálek Po dlouhé době se uzdravili všichni červenobílí hráči, a tak jsme všichni čekali koho trenér Beránek vybere do útoku. Nakonec dal důvěru naší tradiční dvojici T. Došek, Vachoušek. Přesto i na další dva vynikající útočníky mělo dojít. Začátek utkání nebyl pro nás příliš pozitivní, domácí byli vyrovnaným soupeřem a častěji se dostávali do zakončení, zvláště jejich rohy byly nebezpečné. Slávisté se pořádně nedostali do zápasu a najednou hřiště opouštěl Karel Piták - obdržel červenou kartu za faul na půlce hřiště, kdy rukou strhl unikajícího soupeře. To byl nejspíš impuls pro hosty, jak v rozhovoru pro televizi řekl slávistický kapitán. První poločas se ještě dohrál v klidu, ale pak začal úřadovat Richard - nejdříve přesně trefil růžek branky ze standardní situace, pak zužitkoval pas Skácela a nádhernou střelu zvýšil a svůj hattrick zakončil gólem po akci dvojčat Doškových. To vše mezi 49. a 69. minutou, tedy v rozmezí 20 minut. V tu chvíli bylo o výsledku rozhodnuto. Domácí kapitán Vozábal sice ještě snížil, ale to bylo vše. Naopak slávisté předvedli ještě několik krásných akcí. Jednu z nich zakončoval Pavel Kuka do břevna. Info ze Sportovních novin: Fotbalisté pražské Slavie vyhráli na hřišti ligového nováčka v českých Budějovicích 3:1, přestože se museli déle než hodinu obejít bez vyloučeného Karla Pitáka. V oslabení dal všechny tři branky kapitán hostí Richard Dostálek. V domácí sestavě hráli prim tři exslávisté, kteří měli proti svému bývalému týmu mimořádnou motivaci. Kapitán Vozábal neúnavně tvořil hru, Sedláček rozehrával velmi nebezpečné standardní situace a Svoboda byl u akce, která ve 25. minutě změnila poměr sil. Po nepovedeném rohu hostí se nadechl k brejku, Piták ho hned za půlicí čárou zbytečně fauloval a dostal červenou kartu. Jihočeši už předtím hráli aktivně a v osmé minutě se Pennerova střela odrazila od tyče. Početní převaha po Pitákově vyloučení však paradoxně domácím spíš uškodila. Ve 40. minutě slávisté přečíslili obranu, ale Skácel místo zpětné přihrávky na Vachouška zvolil střelu z ostrého úhlu a brankáře tím nepřekvapil. Nástup do druhého poločasu Slavii vyšel dokonale. Ve 49. minutě si Skácel došel pro faul těsně před šestnáctkou a kapitán Dostálek míč z přímého kopu šikovně zatočil do sítě. Až inkasovaný gól domácí probral z útlumu a Sedláček s Plockem v rychlém sledu dvakrát po sobě přinutili černého, aby ukázal své brankářské umění. Ale po hodině hry předvedl Dostálek další parádu a nechytatelnou bombou z osmnácti metrů zvýšil na 2:0. Pro osmadvacetiletého záložníka to byl jubilejní padesátý gól v lize. A jak byl při chuti, přidal po rychlé kombinaci s Tomášem Doškem třetí zásah a dotáhl se tak na čelo střelecké tabulky. Až za tohoto stavu Vozábal z otočky snížil na 1:3, ale na zvrat už domácí neměli sílu. Slavia mohla náskok ještě zvýšit, ale Kukovu střelu pět minut před koncem zastavilo břevno. českobudějovický trenér Pavel Tobiáš přiznal, že soupeř byl i v deseti lepší a vyhrál zaslouženě. "Vyloučení nám spíš uškodilo. Hráčům jsem zdůrazňoval, že Slavia bude nebezpečná i v oslabení. Klíčový byl první gól ze standardní situace, které předcházel náš lajdácký faul," zlobil se Tobiáš. Trenér Slavie Miroslav Beránek vyzdvihl hru kapitána: "Dostálek podal vynikající výkon, ale sehráli jsme výborný zápas jako tým." Prozradil, že nepropadal panice ani po Pitákově vyloučení. "V šatně jsme si řekli, že chceme zápas vyhrát i v deseti, přestože dalším problémem byl Hrdličkův natažený sval," naznačil, co s hráči probíral o přestávce. "Hodně nám pomohl první gól, v závěru už jsme hru kontrolovali," uzavřel Beránek. Střelec dne Rudolf Dostálek dokonce soudí, že Slavii postavilo na nohy právě oslabení. "Karel Piták nám pomohl, po jeho vyloučení jsme se semkli," řekl a potvrdil, že to byl jeho první ligový hattrick. Poděkoval spoluhráčům za přihrávky. "Hlavně třetí akce s bratry Doškovými byla nádherná. Po ní nebylo problémem uklidit míč do sítě," liboval si Dostálek.