Evropská liga

Slavia - Zorya 2:0

Slavia zvítězila v playoff Evropské ligy nad Zoryou Luhansk 2:0. V divokém utkání dlouho neproměňovala i ty nejvyloženější šance, v závěru druhé půle už se její tlak rozpadal do zbrklostí a nepřesností a do šancí se začali dostávat i hosté. Pak ale v 81. minutě hlavou skóroval Tijani po rohu Ševčíka. Hosté neproměnili dvě výborné příležitosti a v nastaveném čase přidal druhou branku Masopust. Slavia si tak v odvetě v polském Lublinu může dovolit i o gól prohrát.

Trenéři zvolili tentokrát rozestavení 3-4-3. Stoperskou trojici tentokrát vytvořili Masopust, Holeš a Vlček, před nimi hráli na krajích Douděra s Provodem a ve středu hřiště Ševčík se Zafeirisem. Útočnou trojici pak vytvořili Jurásek, Chytil a Schranz. Na lavičce náhradníků byl připraven i na poslední chvíli místo Ondřeje Lingra na soupisku dopsaný Victor Boluwatife Ogungbayi a po dobrých výkonech za B tým také Daniel Toula. Před výkopem zápasu Tribuna Sever prezentovala choreo připomínající srpen 1968 a úvod zápasu se hrál za zpěvu státní hymny. Sotva hymna dozněla, hledal Ševčík centrem zprava spoluhráče ve vápně, na míč nakonec dosáhl až Lukáš Provod, ale byl už příliš z úhlu a akrobaticky míč na bránu usměrnit nedokázal. V šesté minutě po na krátko rozehrané standardce hlavičkoval na zadní tyči Holeš jen do rukavic brankáře. O dvě minuty později po rohu hlavičkoval krásně Masopust, míč bohužel velmi těsně minul vzdálenější tyč. Slavia svého soupeře tlačila a měla kolem vápna soupeře další zajímavé situace. Po desáté minutě zápasu se ale nápor Slavie trošku vytratil, za polovinu hřiště se na delší dobu vydali i hosté a vysokým pressingem navíc účinně znepříjemňovali slávistům rozehrávku. V 16. minutě však sešívaní měli obrovskou šanci, když si prudký přízemní centr Douděry našel Provod, ale ve vyložené pozici poslal míč jen slabě doprostřed brány, kde byl připraven brankář Turbaievskyi. Ve 20. minutě slávisté hned dvakrát nadějně pronikali s míčem do vápna, ani jednou ale přihrávka od brankové čáry nevedla ke střele na bránu. O šest minut později si na míč z hloubi pole naběhl do velké šance Schranz, situaci řešil silou, ale nastřelil jen brankáře a byl z toho roh. Po něm už se slávisté radovali, centr si našel Zafeiris, namířil jej hlavou směrerm k bráně a ještě před brankovou čarou dorazil míč do sítě Lukáš Masopust. Situaci však přezkoumával VAR, k videu ji šel přímo zkontrolovat sudí na hřišti a našel v situaci hru rukou, branka tak neplatila. Sotva se rozehrálo, měl vyloženou šanci Jurásek, který vedl míč blízko k brankáři, míč do sítě nedopravil, brankáře sice překonal, ale za ním vykopl míč stoper Jordan. Následně nastal ve vápně další závar, ve kterém se snažil rozvlnit síť Provod, ale ani při něm míč nepřešel brankovou čáru, protože jej znovu odpálil Jordan. V 35. minutě střílel Provod z přímého kopu, ale poslal na brankáře spíš jen malou domů. Po rohovém kopu Slavie a nepřesvědčivém zákroku golmana se míč snášel k bráně, ale znovu jej odklidila do bezpečí obrana. Slávisté svého soupeře mleli, Juráskova pumelice z úhlu letěla těsně vedle zadní tyče. Další neskutečnou tutovku zazdil Schranz, který šel úplně sám na brankáře, který zůstal na brankové čáře, ale místo umístěné střely znovu volil razanci a zase nastřelil jen Turbaievskyiho. Do kabin se tak šlo za stavu 0:0, z čehož museli být slávisté hodně smutní, protože spálili mnoho vyložených šancí.

Trenéři Slavie v poločase nestřídali, hosté udělali jednu změnu v záložní řadě. A byli to oni, kdo si připsal první střelu, Dryshliuk bránu vysoko přestřelil. Hosté začali s elánem a snažili se znepříjemňovat Slavii přechod do útoku, slávisté navíc kupili jednoduché chyby a tak několik minut trvalo, než se dostali k něčemu kloudnému. Z přímého kopu ze strany to zkusil přímo na bránu Ševčík, ovšem přestřelil. Z velké dálky to zkusil Masopust, také přestřelil, pak po individuální akci Zafeiris zkusil vysunout Chytila, ten na míč před brankářem těsně nedosáhl. Po Juráskově centru se míč odrazil směrem na bránu, ale zase jej nějakým způsobem hosté zachránili na brankové čáře. V 57. minutě trenéři vystřídali Juráska se Schranzem Jurečka a van Buren. Právě Jurečka se hned postavil k přímému kopu, ze kterého však poslal zase jen malou domů brankáři. V 61. minutě centroval Douděra a van Buren hlavičkoval vedle brány. Na kopačky slávistů se čím dál víc vkrádala nervozita a nepřesnostmi se připravovali o další možnosti. Když dostal van Buren míč do vápna, místo střely se s ním dlouho točil a nahrál zase mimo vápno. Tam pak vystřelil Holeš a bránu těsně minul. Na posledních dvacet minut nahradili na hřišti Chytila s Provodem Tijani a Ogungbayi ve své soutěžní premiéře za A tým Slavie. Jenže tlak Slavie se rozpustil, sešívaní byli zbrklí a zmatkovali, navíc se takto dostávali dopředu i hosté. Jurečka s van Burenem místo aby na hřiště přinesli kvalitu, tak volili až zoufale nevhodná řešení, takže když dostali jako volní hráči míč do vápna, tak o něj lehce přišli. Když už to vypadalo na hřišti naprosto zoufale, přišel rohový kop, na který si nejvýše vyskočil Tijani a poslal Slavii konečně do vedení 1:0! O vydřené vedení mohli slávisté přijít v 89. minutě, když střílel zpoza vápna Mićin těsně vedle. A o minutu později honili slávisté horko těžko brejk tři na jednoho, který nakonec skončil střelou, kterou heroicky zablokoval Holeš. Naopak na 2:0 mohl zvýšit Tijani, který dorážel vyraženou střelu van Burena, jenže míč nedokázal umístit mimo dosah brankáře. V pokračujícím nastaveném čase dostihnul přetažený centr Ogungbayi, vrátil jej před odkrytou bránu, kde měl lehkou pozici Masopust - 2:0! Branku zkoumal VAR, protože hosté reklamovali, že míč byl při Ogungbayiově zásahu už mimo hřiště, branka však platila. A mohlo být ještě lépe, centr z hloubi pole usměrňoval ve velké šanci mimo bránu van Buren. Slavia tak zvítězila 2:0 a do odvety půjde ve velmi dobré pozici.

Zápas okomentoval trenér Nenad Lalatović těmito slovy: "Nejprve blahopřeji Ukrajině ke dni nezávislosti. Slavia vyhrála dnes zaslouženě. Náš brankář byl jeden z nejlepších hráčů v zápasu. Chyběli nám důležití hráči, naše hra by s nimi vypadala lépe. Ti, co hráli, ukázali vše, co v nich je. Cestovali jsme dva dny, nejprve autobusem a pak letadlem. Chtěli jsme hrát 5-4-1 a hledat mezery v obraně Slavie. Slavia v druhé půle vystřídala, poslala na hřiště vysokého hráče a skórovala. My jsme měli dobré příležitosti Mićinem a Alefirenkem. V závěru Slavia vstřelila druhou branku. Slavia naše chyby využila, my její chyby ne. Po návratu nás čeká liga. Máme šanci být mistrem Ukrajiny, Slavii přeji v lize jen to nejlepší. V odvetě máme šanci, 2:0 ještě není jistý výsledek, budeme chtít ukázat to nejlepší. Na Ukrajině by naše hra byla úplně jiná, bohužel musíme hrát na neutrálním hřišti v Lublinu. Věřím, že budeme hrát o mnoho lépe než dnes. Rusyn má menší zranění, které mu nedovolilo hrát, ale věříme, že do odvety bude připraven."

Jindřich Trpišovský řekl k zápasu: "Výkon v prvním poločase byl od nás výborný, bohužel nebyl korunován brankami. Výkon se blížil tomu, co jsme předvedli s Dniprem, byl to jeden z našich nejlepších výkonů za poslední dobu. Byly tam výborné individuální výkony, velký tlak na soupeře s míčem, bohužel jsme šance neproměnili, i když jich bylo spousta. Postupem času po prostřídání se nám nepodařilo dát branku, naštěstí nám tam z rohu spadl gól a v nastavení druhý. Před zápasem bychom takový výsledek brali a bereme ho i teď, ale měli jsme na základě našeho výkonu vytěžit více branek. Jen v první půli jsme byli třikrát sami před brankářem. Soupeř byl nebezpečný z brejkových situací v druhé půli, z toho jsme měli před zápasem respekt. Naše trojice vzadu si ale se všemi situaci dokázala poradit. Soupeř hrál dopředu to, co jsme očekávali a o čem jsme se před zápasem bavili. Jméno Victora Ogungbayie si také zjednodušujeme, říkáme mu Bolu. Rozhodovali jsme se mezi ním a Wallemem. Absolvoval s námi soustředění, je dobrý na posledních 25 metrech, má dobrý driblink a první dotek, rozhodli jsme se pro něj, i když to byl risk. Byl ten průběh hodně vyhrocený a samozřejmě jsme měli v hlavě i brejky soupeře. Víme, že dobře zavírá zadní tyč a dokáže se prosadit v rychlostních situacích s míčem. Nevím, jestli by jiný hráč takhle zavíral ten nepřesný centr, je skvělé, že to dohrál a vrátil míč před bránu. Šance se dají vždy vyřešit lée, když zůstanou neproměněné. Třeba střela Matěje Juráska po autovém vhazování byla skvělá, někdy to je o štěstí. S Dniprem jsme proměnili první dvě šance a zápas jsme si otevřeli, dnes ne. Hodně jsem vzpomínal na Ondru Lingra. Ve druhé půli byli dvě vyražené střely, které on si dokázal vždy najít a dorážet do brány. Kluci do toho ale dali dnes maximum. V závěru v šancích pracovala už hlava a nervozita. Proto jsme měnili tu trojici nahoře. Jsem šťastný, že se do šancí dostáváme a lidi se baví. Na Tijiho formu si určitě stěžovat nemůžeme, ten góly dává. Já jsem rád, že i když šance neproměňujeme, tak nakonec zápasy vyhrajeme. Tento tým byl vždy úspěšný tím, že góly dávali všichni. Feyenoord loni vyhrál titul s tím, že nejlepší střelec měl jen devět gólů. Určitě bych si představoval, že budeme střílet více gólů. Práce do defenzivy celého týmu je příkladná, i když góly nedáme, tak soupeře do šance nepustíme a máme šanci zápas vyhrát s jednou brankou. Tijimu jsme chtěli dát šanci se rozkoukat a teď nás táhne. Matěj Jurásek třeba teď střeleckou pohodu úplně nemá, ale často to je o jedné proměněné šanci. Zatím nás to nestojí body, tak se na to dívám pozitivně. Odložení zápasu v Jablonci jsme chvíli zvažovali, i vzhledem k tomu, že se má hrát od tří hodin a má být vedro. Ale termíny se hledají těžko, dohrávali bychom to nejspíš v prosinci. V Jablonci je nový trávník, máme další hráče, kterým chceme dát šanci, Míša Tomič vypadá v tréninku výborně. Já nejsem zastánce odkládání, pokud nemáte problémy se zraněními. Máme variabilitu, jen ve středu zálohy cítíme, že Zafi začíná být přetížený. Možná tam naskočí někdo z jiné pozice. Za tři zápasy je repre pauza, z té mám vítr, ta nás vždycky zabrzdí. Bavili jsme se o půli, že i když dáme gól, tak budeme valit dále dopředu, ať dáme ještě jeden. Za týden to může být úplně jiné, s Dniprem to také bylo doma jednoznačné a v odvetě jsme vypadali jinak. Můžete dostat v páté minutě červenou jako Dnipro včera. Proto jsme chtěli zkusit dát druhý gól i za cenu toho, že soupeř s čerstvými hráči bude nepříjemný. Věřili jsme, že ty hráče budeme schopni uběhat směrem dozadu. Některé ty situace byly nepříjemné, ale chtěli jsme jít za druhým gólem. Já bych si jednoho hráče do kádru ještě přál, víme, že přijdou reprezentace nebo zranění. Vypadá to, že nám na reprezentaci odjede nějakých 80 % kádru. Jeden univerzální hráč, který by zvládal levou stranu i střed hřiště by se nám hodil. Není žádné úplně aktuální jméno, máme nějaké tipy v zahraničí a dva hráči v Česku. Přáli bychom si získat jednoho levonohého hráče z Česka. I vzhledem k tomu, že kluci z letošního béčka mají o trošku dál do A týmu. Atmosféra byla opět úžasná. Návštěvy jsou fantastické, před zápasem přijdou s nějakými nápady, dnes zpívali hymnu. Dnes jsme měli v druhé půli takovou krizičku a fanoušci ještě přidají a vymačkají z hráčů vše. Tady to je fantazie a přejeme si, aby to trvalo co nejdéle. Myslím, že si kluci o to říkají a není důvod, aby byl někdo negativní. Je vidět, že hráči jedou na maximum, i když špatná rozhodnutí na hřišti někdy přijdou, ale to k tomu patří. Dnes jsem nad tím zrovna přemýšlel, jaká to je změna oproti situaci třeba před pěti lety, kdy byly stadiony poloprázdné. Snad to neskončí s horším počasím. Za nás obrovská poklona fanouškům, kdo to nezažije, tak to nepochopí. Do odvety si vezeme dvougólový náskok. Dnipro cítilo, že to má daleko a hráli uvolněněji. Uvidíme, kolik fanoušků nás přijede podpořit do Polska. My musíme teď zvládnout v neděli Jablonec a pak se připravit na odvetu. Myslím, že ten druhý gól byl pro nás hodně důležitý. Věřím, že nebudeme honit tolik brejků, ale pořád to bude fuška. Víme, že v zápasech často padají červené karty, penalty, musíme být soustředění. Budeme to chtít dotáhnout, pokračovat v dnešním výkonu."

playoff - Čtvrtek 24. 08. 2023 19:00