Liga mistrů

Slavia - Dortmund 0:2

Slavia prohrála v Edenu s Borussií Dortmund 0:2 a zůstává tak ve skupině F Ligy mistrů s jedním bodem. Obě branky vstřelil dvacetiletý Achraf Hakimi, který v Dortmundu hostuje z Realu Madrid. Vyrovnaný zápas rozhodlo proměňování vyložených šancí, Masopust ani Tecl své tutovky nedokázali proměnit v branky.

Trenér Jindřich Trpišovský překvapil zařazením Petra Ševčíka do základní sestavy na úkor Josefa Hušbauera. Na hrotu útoku naopak podle očekávání nastoupil Stanislav Tecl. Oba stopeři základní sestavy vyléčili zdravotní patálie natolik, že mohli nastoupit. V ofenzivní čtveřici hostů nastoupili Sancho, Brandt, Guerreiro a Reus, jen na lavičce tak zůstali například Thorgan Hazard nebo Mario Götze. Hosté začali zápas velkou převahou, první útok uklidil Kúdela na roh, z toho druhého nebezpečně střílel Sancho a Kolář vyrazil na další roh. I po něm to ve vápně Slavie smrdělo inkasovanou brankou, naštěstí z toho byl jen odkop od brány. V šesté minutě se dostal k centru zprava Coufal a míč jen těsně proletěl kolem úplně volného Olayinky. V desáté minutě si první střelu Slavie připsal Stanciu, byla ale slabá a Bürki se nijak nezapotil. Druhý pokus Stancia byl sice prudší, ale zase bránu minul. To už se Tribuna Sever pod plachtou na téma skupiny smrti převlékla do bílých a červených pláštěnek a vytvořila tak nádherný efekt podobně jako ve finále poháru proti Baníku Ostrava. Hosté zahrozili po čtvrt hodině hry, Sancho prošel do vápna, kde vznikla pověstná trma vrma a jeden z hostujících hráčů nakonec vystřelil těsně vedle. Na začátku 21. minuty přišla obří šance Slavie, za obranu si na krásný míč Stancia naběhl Masopust a šel sám na Bürkiho, nedokázal jej však prostřelit! Pak byl Masopust faulován Piszczekem, který uviděl žlutou kartu, a z následného přímého kopu téměř u postranní čáry střílel Stanciu přímo na bránu, Bürki musel vyrazit na roh. Velice rychlými akcemi hrozili i hosté, Sancho při jedné z nich hledal Reuse, ten jednak na míč před odkrytou brankou nedosáhl a jednak se pískal ofsajd. V 35. minutě vyrovnaného zápasu šli do vedení hosté. Stanciu při ofenzivní akci ztratil míč a hosté předvedli ukázkový brejk do otevřené obrany, Hakimi šel od půlky hřiště ze strany do vápna, zbavil se jak obránce tak brankáře Koláře a poslal míč do sítě - 0:1. O chvíli později prošel znovu Hakimi do vápna, v souboji s Coufalem upadl, penalta se však nepískala ani po prozkoumání VARem. Na druhé straně se po pěkném signálu z přímého kopu dostal míč k Coufalovi, jeho centr byl sražen přímo ke Kúdelovi, ten ale nastřelil jen jednoho ze spoluhráčů před sebou. Do kabin se tak šlo za stavu 0:1.

Žádný z trenérů neudělal o poločase žádnou změnu a Borussia začala druhou půli stejně jako tu první, po slávistickém rohu totiž červenobílí úplně zapomněli na Sancha, který šel sám na bránu, trochu si však ukopl míč a nechal tak vyniknout Koláře. Na druhé straně střílel z přímého kopu Stanciu jen do zdi, odražený míč napálil na bránu Masopust, trefil jen místo, kde čekal Bürki. Po dost krkolomné akci Slavie, která hodně zaváněla ztrátou míče, přišla krásná přihrávka za obranu od Ševčíka na Tecla, ani on podobně jako v prvním poločase Masopust nedokázal ve vyložené šanci vstřelit branku a poslal míč jen do boční sítě! Signálem zahraný rohový kop našel Masopusta, tomu ale střela z hranice vápna vůbec nesedla. Kolem 65. minuty si slávisté vytvořili docela souvislý tlak, nepouštěli soupeře na vlastní polovinu a po jedné z mála chyb hostů střílel Ševčík, trefil ale zase jen prostředek brány. Po zablokované střele Stancia střílel Ševčík podruhé, tentokrát naopak těsně minul tyč. V 82. minutě využil únavy slávistů nejlepší hráč zápasu Hakimi a z úhlu provětral Koláře, ten uspěl. Na druhé straně hlavičkoval Souček jen do rukavic připraveného Bürkiho. V 89. minutě pak střídajícího Zeleného odstavil od míče bodyčekem jeden ze soupeřů, sudí Kuipers, který celý zápas tyto souboje pouštěl, pustil i tento, hosté šli do brejku šest na tři, který vyřešil nejrychlejší Hakimi střelou z úhlu, kterou překonal Koláře - 0:2. V nastaveném čase ještě obrana s Kolářem vyřešila jednu nebezpečnou situaci ve vápně, a zápas tak skončil porážkou Slavie 0:2.

Jako první zhodnotil zápas trenér Borussie Lucien Favre: "Soupeř byl nebezpečný celých 90 minut, měl šance a musel jsem křičet na hráče, aby se vraceli a napadali, ale nechoval jsem se jinak jako v jiných zápasech. Hakimi se mi líbil velmi, dal dvě branky, není sice stoprocentně zvyklý na tuto pozici, ale do ofenzivy je velmi nebezpečný, dal dvě branky, to mluví za vše. Střídání stran mezi ofenzivními hráči děláme v zápasech pravidelně, takové mají hráči pokyny. Sancho i Hakimi mají silné obě nohy. Slavia předvedla velmi dobrý výkon. Nebylo to pro mě velké překvapení, viděl jsem zápasy Slavie proti Kluži i na Interu Milán, viděl jsem ligové zápasy. Slavia je na vysoké úrovni a kdo to nevidí, je slepý a nerozumí fotbalu. Slávisté napadají, přenášejí hru na delší vzdálenost, to nedovede každý, Slavia držela míč 51 % času, to také o něčem mluví. Vyhráli jsme, v posledních zápasech jsme třikrát remizovali, proti Barceloně, Frankfurtu a Brémám, bylo to velmi důležité vítězství."

Jindřich Trpišovský komentoval vůbec první porážku svého týmu v této sezóně: "Skvělá atmosféra, skvělá chorea, skvělá úroveň zápasu. Sportovně to má dvě roviny. Jsem rád, že jsme neustoupili ze způsobu hry, který chceme hrát. Troufnu si říct, že jsme se Borussii dokázali vyrovnat ve všem kromě chování v pokutových území. Kluci do toho dali všechno, co byli schopní. Druhá rovina je výsledek 0:2, což je zklamání a po takovém průběhu je to málo, je to bez vstřelené branky. Borussia nás potrestala ze situací, ve kterých je nesilnější. Měli tam těch situací víc, dvě z nich proměnili. Pro kluky velká pochvala, kromě dynamické práce s míčem jsme se soupeři dokázali ve všem vyrovnat a výsledek se těžce přijímá. Včera jsem koukal na Bruggy, daly dvě branky, kdy hráč pomalu zakopne. My jsme to chtěli udělat správně a gól jsme nedali. Nikdo není neomylný, Bürki je nejsilnější v těchto situacích, ale šance jsme měli proměnit, vytvořili jsme si čtyři velmi zajímavé situace a měli jsme některou proměnit. Chtěli jsme mít karty do druhé půle rozdané trochu jinak. Na to, abychom chytali Hakimiho, bychom potřebovali koloběžku. Dostali jsme branky po situacích, o kterých jsme věděli, byly to zbytečné ztráty. Věděli jsme, že Borussia je silná na křídlech a v držení míče, mysleli jsme si, že šanci můžeme mít v nábězích za obranu, v to jsem věřil. Měli jsme dost střeleckých pozic zpoza vápna, ale nikdy z toho nebyla gólová střela. Nám dnes ty střely nesedly. Proti takovým vyspělým hráčům se těžko tvoří šance z držení míče. Kdybychom měli lepší zakončení z cca 20 metrů, mohli jsme vytěžit nějaký gól. Pro nás pro všechny je to obrovská zkušenost, Borussia je top kvalita, hrozně těžko se na ně hraje. Zvládají skvěle protiútoky i postupné útoky. Oni, když chtějí, jsou schopni udržet míč pod tlakem, jindy jdou nahoru v neskutečné rychlosti, jsou komplexní a je to obrovská škola. Nemyslím, že klíčový moment byla šance Masopusta, spíš to vidím na inkasovanou branku, to jsme se dostali do situace, ve které jsme být nechtěli. Borussia se od té doby hodně zklidnila. Všechny evropské zápasy jsou těžké, je strašně náročné proti nim hrát. Mají v základní sestavě devět hráčů, kteří jsou extrémně rychlostně vybavení. Borussii řadím mezi nejšpičkovější týmy. To, jak náš tým vypadal, je malé plus pro nás. Hrát takový zápas vzadu jeden na jednoho, to je strašně těžké, stopeři to zvládli skvěle. Myslím, že na naší straně tam bylo pět šest výkonů, které se blížily hráčům soupeře, kteří hrají Bundesligu. Stojí strašné úsilí donutit soupeře třeba kopnout míč do autu. Kdybychom takhle neběhali, tak se nemůžeme měřit se soupeřem, který proti nám stál. Borussia hrála bez typického hrotového útočníka, je to podobná varianta jako jsme hráli my na Interu. I tím, že Ibra Traoré byl zraněný, tak jsme chtěli mít hráče na hrotu, útočník se na ofsajd lajně chová lépe než záložník, který na tom postu hraje. Proto jsme zvolili variantu s útočníkem. Poprvé jsem viděl hrát Hakimiho levého záložníka, měli tam dva obránce za sebou, měli jsme přes tu stranu dvě gólovky, kdybychom je dali, asi by zápas vypadal jinak. Nakonec nám jeden z těch beků dal dva góly. Škoďák šel na hřiště, když už se nám ten tlak rozpadl a v únavě jsme měli ztráty, neměli jsme pak už ani jednu standardku nebo nebezpečnou situaci."

2. - Středa 02. 10. 2019 18:55