Evropská liga

Slavia - Bordeaux 1:0

Slavia porazila v Edenu v prvním kole základní skupiny Evropské ligy šestý tým francouzské ligy Girondins Bordeaux 1:0 fantastickým gólem Jaromíra Zmrhala. Druhý zápas ve skupině skončil remízou a Slavia tak svou skupinu vede.

Trenér Jindřich Trpišovský mohl nakonec postavit úplně stejnou sestavu jako na Slovácku, uzdravili se Kúdela i Traoré a nastoupil také Coufal, který v týdnu vůbec netrénoval. Hosté postavili navzdory očekávání do zálohy i Jaroslava Plašila. Hosté začali v Edenu docela opatrně a přenechali aktivitu slávistům, první minuty byl míč prakticky výhradně na kopačkách červenobílých. Po prvním rohovém kopu hlavičkoval Ngadeu nad bránu Costila. Druhý roh také přinesl střelu Slavie, Jan Bořil se zjevil na zadní tyči úplně sám, ale míč trefil slabě a Costil neměl problém jej sebrat. Na druhé straně také po rohovém kopu hlavičkoval velmi nebezpečně Koundé, naštěstí mimo. První velká šance Slavie přišla v 18. minutě, Zmrhal pěkně uvolnil Hušbauera, jeho přízemní střela z hranice vápna prošla těsně vedle tyče. O chvíli později vypadal nebezpečně pokus Traorého, ke kterému se odrazil míč ze souboje Coufala se dvěma obránci, nová posila Slavie střílela ve vápně přes hlavu, míč však bránu přeletěl. Za hosty dvakrát zahrozil rychlý Kalu, poprvé jeho průnik ve vápně zastavil Kúdela, podruhé spadl, když se dostával za posledního obránce a pak se hodně vyčítavě díval na rozhodčího, který ukázal, že se má pokračovat ve hře. Kolem 30. minuty se hra prakticky vyrovnala. V 34. minutě získali slávisté míč a šli do rychlého kontru, který zakončil Traoré slabou střelou, kterou Costil lehce lapil. O minutu později už byl ale krátký, před Hušbauerem se otevřel prostor, ten navedl míč k vápnu a tam jej posunul do strany na Zmrhala, který poslal neskutečnou bombu pod břevno, kterou vsítil jeden z nejkrásnějších gólů Slavie v této sezóně - 1:0. V poslední minutě první půle střílel ještě v solidní pozici Hušbauer, jeden z bránících hráčů míč vykopl před brankovou čarou. Slávisté šli tak do kabin za vedení 1:0.

Vstup do druhého poločasu byl opačný než do toho prvního, míč drželi převážně hosté. Ti působili rozhodně nebezpečněji než v úvodní části zápasu, několik nadějných situací, kdy mohli jít do brejku, ale vinou přílišného držení míče nevyužili. Z této převahy nakonec vytěžili jen střelu Brianda z 30 metrů vysoko nad. Na druhé straně hlavičkoval Ngadeu o zem, míč však na bránu ani nedoletěl. Pak se dlouhé minuty před oběma brankami vůbec nic zajímavého nedělo, hosté dvakrát vystřídali, a poté se k hlavičce dostal ve vápně Tecl, mířil ale mimo. V 73. minutě spálil neskutečnou tutovku Souček, kterého našel z přímého kopu z hloubi pole Stoch, Souček však hlavičkoval pouze do Costila a z následné akce pak vypálil dělovku snad z 35 metrů Hušbauer, tentokrát se Costil jen díval, jak míč letí těsně vedle tyče. V 81. minutě se nejdřív nedohodli ve výborné pozici Tecl se Zmrhalem, aby se míč přeci jen vykulil před Zmrhala a ten vypráčil rukavice Costila. O chvíli později se podobně nedomluvili Coufal s Traorém. V 87. minutě vybojovali hosté přímý kop asi z 30 metrů, Kalu poslal míč ale vysoko nad. O minutu později vystřelili hosté vůbec poprvé v zápase na bránu, Cornelius ale mířil zpoza vápna přímo doprostřed a Kolář míč chytil. V závěru zápasu Bordeaux Slavii zatlačilo, sešívaní se ale ubránili a slavili zasloužené vítězství, které vystřelil spektakulární ranou Jaromír Zmrhal. Druhý zápas ve skupině FC Kodaň - Zenit Petrohrad skončil remízou 1:1.

Trenér hostí Eric Bedouet řekl k zápasu následující: "V prvním poločase jsme chybovali, v druhé půli jsme se zlepšili a s hrou jsme už byli spokojení. Chtěli jsme se po ligových zápasech naladit jinak. Měli jsme být v první půli hrát odvážněji, to mě trochu mrzelo, ale celkově tým odvedl dobrou práci a hrál naplno. Máme ve skupině tři týmy, které vedou tabulky, musíme se tomu přizpůsobit. Nezbývá nám než počkat, jak se skupina bude vyvíjet dál. Náš výkon v druhé půli je směr, kterým bychom se měli dál vydat, měli jsme šance, ale neproměnili jsme je."

Jindřich Trpišovský hodnotil zápas takto: "Jsme štastní za dobrý vstup do skupiny. Můžeme být relativně spokojení s výkonem do defenzivní části, chceme poděkovat lidem za atmosféru. První poločas jsme dobře eliminovali rychlé protiútoky soupeře, v útočné fázi jsme zase některé míče vyhodili a museli jsme rychle přepínat dozadu. Rychlost jejich přihrávání je obrovská, přesouvání a chytání se s hráči stojí strašně moc sil. Druhou půli hrálo Bordeaux výš a odvážněji, zavírali nám rozehrávku. My jsme se hodně naběhali bez balónu, ale i tak jsme mohli přidat druhý gól ze dvou vyložených šancí. I tak jsme spokojení s výsledkem a hrou do defenzivy, dopředu bych si představoval trošku lepší výkon. Soupeř v momentu, kdy dostal prostor, ukázal kvalitu. Nemyslím, že hrajeme dozadu bezpečněji. Hrajeme přesněji. Kromě toho je stav hracích ploch lepší než na jaře, nevyhazujeme tolik míčů a neztrácíme. Jsme jistější v první kombinaci, nepanikaříme i když nás napadají čtyři hráči. Hráči jsou na sebe také víc zvyklí a mají také lepší kondici. Jde také o sebevědomí týmu. Chtěli jsme zachovat kostru týmu ze Slovácka, kde jsme podali dobrý výkon. Čekali jsme na zdravotní stav Coufala i Traorého, nebyli úplně fit, šli přes bolest, ale moc chtěli hrát. Nehrozilo nějaké zranění. To byly jediné otazníky. Náš výsledek neznamená nic víc než dobrý vstup do skupiny, tím spíš že příště letíme do Petrohradu. Máme tři body, potřebujeme k postupu asi devět bodů, čeká nás ještě pět těžkých zápasů. Je to jen jeden krok z šesti, co nás čekají. Traoré do týmu zapadl velmi dobře, není to mladej janek, má vrozenou herní inteligenci. Pomohlo mu, že tu byl v repre pauze a nastoupil v NItře. Pomáhá také to, že kostra týmu drží, to mu pomáhá. Je velmi silný, když máme míč. Hrál dnes poprvé za nás v Edenu, před třemi roky přitom hrál v Táborsku na hřišti v lese. Je to komplexní hráč, je neustále v pohybu, dokáže rychle přepínat, to je pro nás moc důležité. Byli bychom rádi, kdyby ještě přidal nějaký kandadský bod. Kdyby měl Jarda Zmrhal střeleckého trenéra, tak dá dnes dva góly a ne jen jeden. Byl určitě naštvaný, že nevstřelil tu rozdílovou branku, od 75. minuty už měl křeče, ale chtěli jsme, ať vydrží na hřišti co nejdéle. Sbírá teď každý zápas kanadský bod, hraje ve velké pohodě. Se střídáním Matouška jsme čekali, museli jsme reagovat na střídání Corneliuse. Původně jsme chtěli dát Matouška za Tecla, ale protože Standa vypadal dobře, tak jsme mohli čekat až do poslední chvíle. To, že se Bordeaux dnes neprosadilo, bylo dnes především naším kompaktním výkonem. Dokud jsme měli síly, dokázali jsme jim narušovat první rozehrávku, naši stopeři hráli skvěle na Brianda, nepamatuju si, že by se dostal k míči a byl schopný se s ním otočit. Kdybychom v tomhle polevili, tak by si asi nějaké šance vytvořili. Některé výsledky nemají top, ale dávají hodně gólů. Myslím, že pro český fotbal je jediná šance zachytit trend, který je venku. Takhle se fotbal venku hraje. Skoro každý hraje dnes kombinačně, čekání v bloku podle mě brzy téměř vymizí. Je důležité eliminovat největší zbraně soupeře a to chce práci nahoře, charakter hráčů, kondici. Pokud necháte soupeře hrát, tak si s vámi udělá, co chce. Fotbal spěje ke komplexnosti, budou hrát hráči, kteří budou schopni hrát dopředu i dozadu. Mizí hráči, kteří jsou jen defenzivní nebo jen ofenzivní. Už teď přemýšlím, jak to postavíme na Bohemians. Hráči dnes usnou ve tři nebo ve čtyři, Bohemka je na tom skvěle kondičně, budou čekat na každou naši chybu. Pokud nejste v topu fitness, tak se tam těžko budete dostávat. Potřebujeme co nejlépe zregenerovat a v neděli nenabízet Bohemce šance, bude to úplně něco jiného než dnešní zápas, těžší než si spousta lidí myslí. Nechci ani myslet na to, že tu Tomáš Souček někdy nebude. Takový hráč se strašně těžko hledá. Zahraniční týmy nejsou slepé, nabídky mít bude. Musíme se na to připravit, jednou odejde, protože má neskutečné parametry. Nahradit takového hráče je podobné jako nahradit útočníka, co dá 30 gólů za sezónu."

1. - Čtvrtek 20. 09. 2018 21:00